Kimdir?

Henüz kurulduk. Sahne sanatlarında performans kuramına ilişkin kafa karışıklığı yaşanan bir dönemdeyiz. Biz dramaturgiyi temel alan, yoğun ve ayrıntılı çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak gösteriler paylaşmayı amaçlıyoruz. Çekişmelerden uzak, kendi halimizde ve zamanımızın büyük kısmını çalışmaya ayırarak tiyatroya devam etme niyetimiz var. Şimdilik bu yolda bir kaç kişiyiz. Üniversitedeyken üyesi olduğumuz ODTÜ Oyuncuları'nda her türlü zorluğa karşın örgütlü olarak tiyatro yapmanın güzelliklerini deneyimledik. Zaman içerisinde sayımızın artacağını umuyoruz.

Tiyatro ve Performans

"Diyeceğim o ki, iyi tiyatro, iyi performans, -itiraf etmeliyim ki, ben bunları ayırmakta her zaman zorlanıyorum ama kendini nasıl adlandırmak istiyorsa öyle analım hiç dert değil, bizi arayışına davet edebildiğinde, bazen bulduğunu hissettiği "sonuçları" gösterdiğinde iyidir. Hepsi bu. Bu kadar. Ona "neden çok konuştun?", "neden hiç konuşmadın?", "neden hikâye kurdun?", "neden metin kullandın?" gibi "türler yasası"ndan üretilmiş sorular sorduğumuzda soru sorma işine bile ihanet etmiş oluyoruz gibi geliyor bana."

Beliz Güçbilmez

Her hangi boş bir mekanı alır, işte burası bir sahnedir diyebilirim. Bir insan bu boş mekanın ortasından yürüyerek geçer ve bir başkası da bu insanı gözleriyle izler, işte tiyatro etkinliği için bize gereken şey bu kadardır.

Peter Brook, Boş Alan

Bugün işler tam tersi. Tiyatronun istendiğini, çalışanlarına güvenildiğini söylemek güç. Böyle olunca inançlı ve dikkatli bir izleyici kalabalığının toplanacağını düşünemeyiz. Onun dikkatini avucuna alacak, inancını zorla kazanacak olan biziz. Bunu yapabilmek için gizli kapaklı, hileli hiç bir şeyin olmadığını kanıtlamalıyız. Boş ellerimizi açıp yenimizin içine gerçekten bir şey saklamadığımızı göstermeliyiz. Ancak o zaman başlayabiliriz.

Peter Brook, Boş Alan

Boş Sahne 1 Yaşında

Labirentler oyunuyla birlikte çok sayıda seyirciyle buluştuk, çok şey öğrendik. Artık daha az bildiğimizi düşünüyor, daha çok merak ediyoruz.

Sade ve özgür bir şekilde yaşamak, yaşadığımız gibi tiyatro yapmak istiyoruz.

Boş Sahne 2 Yaşında

Kumpanya olma fikrinden vaz geçmiş durumdayız. Görünen o ki yolumuza projelerle devam edeceğiz.

Hala sade ve özgür bir şekilde yaşamak, yaşadığımız gibi tiyatro yapmak istiyoruz.

Boş Sahne 5 Yaşında

Yıl olmuş 2016.

Hala sade ve özgür bir şekilde yaşamak, yaşadığımız gibi tiyatro yapmak istiyoruz. :)