Fotoğraflar

Afiş ve Broşür

Oyun Hakkında
Yazan
Ursula K. Le Guin
Çeviren
Ümit Altuğ
Oynayan
Filiz Bozkuş
Yöneten
Saim Güveloğlu
Kostüm
Handan Çelik
Makyaj
Duygu Dinçer
Görsel Tasarım
Cana Özgür

Boş Sahne’nin Gözünden


Ursula K. Le Guin'in aynı adlı öyküsünden oyunlaştırdığımız "Labirentler" bir yaratık tarafından önce hapishaneye kapatılan daha sonra çeşitli labirentlerde bazı deneylere maruz kalan bir yaratığı ve geçirdiği süreçleri, yaratığın dilinden anlatıyor. Eylemin labirentlerde geçiyor oluşu, yaratığın fiziksel anlamda deneylere maruz kalması öykünün oyunlaştırılmasına; yaratık tarafından anlatılması ve yaratığın kendini tiyatrodaki oyuncu-seyirci ilişkisine benzer bir şekilde diğer yaratığa beğendirme isteği bu anlatının bir oyuncu tarafından temsiline olanak sağlıyor.


Fotoğraflar

Afiş

Oyun Hakkında
Yazan
F. Kafka
Çeviren
K. Şipal ve T. Turan çevirilerinden derlenmiştir
Oynayan
Filiz Bozkuş
Yöneten
Saim Güveloğlu
Kostüm
Kübra Ateş
Görsel İletişimsel Tasarım
S. Berk İlhan

Boş Sahne’nin Gözünden


F. Kafka'nın Akademi İçin Bir Rapor isimli öyküsü insana dönüşmüş eski bir maymunun geçmiş yaşamına ilişkin bir rapordur. Öykü (ya da rapor) maymun-insanın ağzından akademi üyelerinin daveti üzerine onlara hitaben yazılmıştır. Boş Sahne olarak oyunu bir oyuncunun öyküyü anlama çabası olarak tasarladık. Oyuncu bir maymunu, insanı ya da maymun-insanı temsil etmez, tutarlı bir karakter oluşturmaya çabalamaz; oyuncu olarak sahnededir. Öyküyü okurken bedeninde oluşan itkilere yol verir ve bu itkilerin dönüşeceği fiziksel eylemleri araştırır. Başka bir deyişle tekil bir okuyucu deneyimini sahnede seyirciyle birlikte yeniden deneyimler; Kafka deneyimini.

Öyküyü sahneye taşırken Kafka'nın minör edebiyatından fazlaca etkilendik. Bu edebiyatın tiyatrodaki karşılığını araştırmaya devam edeceğiz.

Öyküler
Franz Kafka-Akademi İçin Bir Rapor, Ursula K. Le Guin-Gy Uçanları, Mine Söğüt-Beni Öldürmek İsteyen Muhteşem Hayat
Yöneten
Saim Güveloğlu
Oynayan
Sezer Arıçay, Nazlı Bulum, Yasemin Taş, Saim Güveloğlu
Görsel İletişimsel Tasarım
Sevinç Gökçe

Boş Sahne’nin Gözünden


Akıl hastanesi yönetimi, hastaların kendi öykülerini anlatmalarının rehabilitasyon sürecinde bu hastalar için çok faydalı olduğunu keşfeder. Üniversitelerle ortak yapılan çalışmayla, üç akıl hastası kendi gerçek hikayelerini anlatmaları için akademi önüne çıkarılırlar. Bu üç hastanın anlatıları için yukarıdaki öykülerden faydalanıldı. Kafka ve Mine Söğüt'ün öyküleri olduğu gibi korundu, Le Guin'in öyküsünde kısaltmalara gidildi.

Anlatan
Semih Ali Aksoy
Yöneten
Ceren Özcan
Müzik
Uğur Uygar Erkuş
Afiş
Ceren Kara

Boş Sahne’nin Gözünden


Çalgıcı Gülali tutkuları ve sorumlulukları arasında sıkışmış, güçlü olmayı sorgularken farklı bir büyümenin yolunu arayan bir çocuğun hikayesi... Gür Kahkahalı Kayıkçının da dediği gibi, “bir hikayemiz var, anlatmazsak öleceğiz”, buluşacağımız günü dört gözle bekliyoruz! “Bu dünyada kim kral olmak istemez ki?”